Just think about it… / Jen se nad tím zamysli…

30. září 2016 v 22:41 |  Others / Ostatní
Rozhodnutí je součástí každého dne, začne to hned s probuzením. Zavřít ještě na chvilku oči a nechat se nést příjemnými sny, nebo se hned snažit vykopat z postele? Rozhodujeme se neustále, co si vezmeme na sebe, co si dáme k jídlu, co komu řekneme. Je to natolik běžná činnost, že nad tím kolikrát ani příliš nepřemýšlíme. Některá rozhodnutí přerostou v každodenní rituál a dlouho se nemění, jiná rozhodnutí jsou otázkou náhody. Velmi často jako děti přenecháváme odpovědnost za rozhodnutí na náhodách, někteří si ten zvyk nesou s sebou i v dospělosti. Vzpomínám si na nejčastější rozsouzení pomocí náhody, kdy jsem měla pocit, že to zkrátka bude boží vůle. "Když pojede další auto tmavé barvy, půjdu a zeptám se." "Když celý chodník přeskáču, aniž bych se dotkla čáry, tak to udělám." "Když mi do konce týdne řekne něco hezkého, tak jí ten dárek dám."
Jenže co dělat, pokud přijde situace, kdy naše rozhodnutí není správné? Jak vlastně máme poznat to správné rozhodnutí? Co když je každé rozhodnutí správné i nesprávné zároveň. Pokusme se na každou situaci pohlédnout jako na tu nejlepší i nejhorší. Není to o uvědomění si možných dopadů, ale spíše o přijetí. Taktéž to není o pozitivním, či negativním pohledu na věc.
Nastíním vlastní zkušenost.
Je to již několik let, kdy jsem byla ve spokojeném vztahu, milovala jsem vřele a celým svým srdcem. Byla jsem spokojená, jenže jsem někoho potkala a začala přemýšlet nad přítomností i budoucností. Ten někdo, mi jen svou přítomností v mém životě, ukázal alternativy, byla jsem hodně zmatená. Vůbec nešlo o chvilkové vzplanutí, či pobláznění něčím novým a vzrušujícím. Najednou jsem cítila v sobě prázdné místo, které by mohlo být zaplněno. Jenže stojí mi to za to? Přemýšlela jsem nad tou spoustou energie, co jsem do vztahu vložila, nad těmi společnými okamžiky štěstí, co bych zahodila kvůli něčemu, co ani nemá budoucnost. Nechápala jsem, jak je možné, že něco nereálného a bez naděje v něco lepšího, mě donutí přemýšlet nad hodnotami svého života. A tak jsem se rozhodla, že se musím zachovat správně. Udělat to, co považuji za správnou věc. Rozhodla jsem se nic dále neřešit, nezabývat se pochybami a nechat vše tak, jak je. Protože to bylo snazší, protože to bylo méně bolestivější a protože to bylo správné hned z několika důvodů, kterými jsem se chlácholila.
A teď se podívejme na onu situaci. Co když jsem se nerozhodla správně, co když to správné rozhodnutí bylo pohnout se dál? A co když jsem to věděla, ale rozhodla jsem se tak, protože to bylo správné pro ostatní? A to je ta myšlenka, kterou je třeba zvážit. Co když jsou naše rozhodnutí správná i nesprávná zároveň? Jak se zachovat, když chceme být šťastní my i ostatní? Jsou to situace, kdy bychom měli být sobečtí a měli bychom myslet na své pohodlí a spokojenost? Nebo bychom měli myslet v širším měřítku a vzít v úvahu všechny okolo, dokonce i za tu cenu, že bychom mohli být nešťastní?
Jsou velká rozhodnutí a jsou tu i ta malá, nicméně všechna mají svůj smysl a všechna je dobré nebrat na lehkou váhu. Vždyť i drobnost může ovlivnit celý den. Nemám hned na mysli, trávit drahocenné minuty času rozmýšlením nad vším, co nás může a nemůže ovlivnit. Co kdybychom brali rozhodnutí, jako možnost? Představme si, že naše volba, je jen další úrovní pokračování našeho života. Že vlastně vše, co uděláme, uděláme z důvodů, kterým ještě sami nerozumíme, ale jednou jim porozumíme. Jednou se ohlédneme a pochopíme. Mohou to být roky, ale mohou to být i jen dny. Třeba můžeme mít pocit, že jsme něco ztratili, nebo o něco přišli, ale třeba za pár dní, nebo týdnů, zjistíme, že to tak není. Získali jsme další možnosti a další volby. Přišli jsme k dalším zkušenostem a okamžikům za jiných okolností. Poznali jsme další kousek sebe a pochopili další část našich možností. Uvědomme si, že pokud se najde něco, co nás donutí přemýšlet nad naší situací, má to důvod. Tak přemýšlejme.
Teď už jistě chápete, že neexistují špatná nebo správná rozhodnutí… Existují jen možnosti, možnosti co se rozvíjí v řadu dalších možností. Tak se zamyslete, jaké jsou ty Vaše možnosti?…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama